Jakie zalety posiadają meble stylizowane na antyki?

Meble stylizowane często traktowane są po macoszemu. Wiele osób uważa, że o wiele lepiej zdecydować się na pochodzący sprzed wielu dziesięcioleci antyk niż wybierać jego współczesną replikę. Okazuje się jednak, że w niektórych kategoriach stylizowane sprzęty górują nad antycznymi. Nie wierzysz? Przeczytaj artykuł.

zestaw stylizowanych mebli do jadalni

źródło: www.newhomeidea.com

Decydując się na zakup mebla stylizowanego nie musisz obawiać się, czy nie zostałeś przez sprzedawcę wprowadzony w błąd tak, jakby to mogło mieć miejsce w przypadku kupienia jakiegoś antyku. Od początku masz świadomość, że kupujesz mniej lub bardziej wierną replikę, która została wyprodukowana niedawno.

Meble stylizowane posiadają dość korzystną cenę w porównaniu z prawdziwymi (lub uchodzącymi za takie – vide: wcześniejszy akapit) antykami. Oczywiście będzie ona trochę wyższa od tej, po jakiej kupisz prostsze meble, tak czy inaczej zakup taki nie uderzy cię tak bardzo po kieszeni. Niższa cena nie oznacza oczywiście tego, że stylizowane sprzęty są gorszej jakości. Wysokie sumy, które trzeba przeznaczyć na zakup antyków spowodowane są trudną dostępnością tych mebli.

łóżko stylizowane na stare

źródło: blog.maitland-smith.com

Kupując mebel stylizowany u jego producenta lub dystrybutora masz pewność, że jesteś jego pierwszym właścicielem. Dostajesz więc zupełnie nową szafę czy komodę, nie musisz więc zastanawiać się, czy w przeszłości była użytkowana zgodnie z jej przeznaczeniem i czy nie posiada jakichś ukrytych przez sprzedającego felerów (np. obecność korników).

Z kupnem w sklepie wiąże się też gwarancja, którą objęte są nabyte przez ciebie meble. Zyskujesz więc pewność, że w razie jakichś problemów z zakupionym biurkiem czy stołem, możesz domagać się wymiany mebla lub zwrotu pieniędzy. Stanie się tak oczywiście jedynie wówczas gdy podczas użytkowania sprzętu będziesz stosował się do zaleceń jego producenta.

Replika antycznego mebla najprawdopodobniej posłuży tobie (czy twojej rodzinie) dłużej od oryginalnego antyku. Związane jest to z tym, że wykonano ją niedawno i z młodego drewna, nie została więc jeszcze nadgryziona zębem czasu. Wiele antyków z upływającymi latami może stracić na jakości.

stylizowane meble do salonu

źródło: www.decoist.com

Na koniec warto dodać, że bardzo trudno urządzić cały salon czy sypialnię antykami tak, by pasowały one do siebie pod względem stylu, koloru czy też wymiarów. Kłopoty pojawią się też wówczas, gdy czeka nas wybór mebli do małej sypialni.

Generalnie antyki są trudno dostępne, często więc zmuszony byłbyś do kupienia tego, co akurat pojawiło się na aukcji czy targu staroci. Robiąc tak jesteś tylko o krok od zamiany salonu w skład przypadkowych starych sprzętów. W przypadku mebli stylizowanych możesz bez problemu skompletować umeblowanie całego pokoju w wybranym przez ciebie stylu czy kolorze drewna.

Podobne porady

 • źródło: pinterest.comNie każdy staroć to antyk
  Podobają ci się meble w stylu retro i marzysz o tym, by pojawiły się w twoim domu? Masz do wyboru zakup autentycznych antyków, stylizowanych staroci lub fabrycznie nowych mebli stylizowanych na st...
 • źródło: pinterest.comŁóżko stylizowane – dlaczego warto się na nie zdecydować?
  Stylowe łoże z rzeźbionym wezgłowiem, znajdujące się w centrum sypialni, to marzenie wielu osób. Co zrobić, jeśli chcesz mieć takie łóżko, ale jednocześnie nie przepadasz za starymi meblami lub po pro...
 • źródło: pinterest.comSalon w stylu Art Deco – jakie fotele?
  Marzy ci się salon urządzony w królującym w latach międzywojennych stylu Art Deco? Obecnie styl ten powraca do łask i znów staje się bardzo modny. Chcesz wiedzieć, jakie fotele będą pasować do takiego...
 • źródło: www.icollector.comCzym charakteryzują się meble w stylu Art Deco?
  Urzekły cię dawne przedwojenne wnętrza? Marzysz o zakupie mebli stylizowanych na Art Deco? Zanim to zrobisz, przeczytaj o najbardziej charakterystycznych cechach tego stylu. Smukłe linie Meble w sty...
 • źródło: www.historical-home.comJak powinien wyglądać salon w stylu kolonialnym?
  Styl kolonialny cieszy się ogromną popularnością od wielu lat. Swoje źródło ma on w XIX wieku, kiedy to Europejczycy osiedlali się m.in. na odległych terenach Półwyspu Indyjskiego. Kolonialne w...